Quinoa – właściwości zdrowotne

Quinoa, inaczej komosa ryżowa to niezwykle wartościowa roślina. Jest idealnym dodatkiem do dań mięsnych, rybnych, sałatek. Ostatnio cieszy się coraz większą popularnością. A to wszystko za sprawą jej wszechstronnych właściwości zdrowotnych.

Skąd się wzięła ?

Komosa ryżowa była znana już ponad 5 tysięcy lat temu w Chinach i Peru. Uprawiano ją na zboczach gór, skąd ręcznie noszono w wielkich koszach do niżej położonych wiosek. Wówczas nazywano ją “matką zbóż”, która miała dawać siłę wojownikom. Ówczesna klasyfikacja odbiega od dawnej. Dziś komosa nie jest zbożem, a rośliną z rodziny komosowatych. Nie mniej jednak prócz zmiany klasyfikacji, właściwości pozostają niezmienne. Obecnie komosa uprawiona jest głównie w Peru i Boliwii.

Właściwości zdrowotne – superfoods

Superfoods to produkty spożywcze odznaczające się wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Spożywanie takich produktów wpływa na poprawę zdrowia, samopoczucia, co jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Quinoa należy do grupy poduktów superfood za sprawą wysokiej zawartości składników prozdrowotnych.

Nasiona bogate są w witaminy z grupy B, witaminy D i E oraz składniki mineralne, m.in. potas, magnez, wapń, żelazo. Zawiera również dużą zawartość błonnika, regulującego procesy trawienne oraz oczyszczającego układ pokarmowy. Ponadto zawiera cenne dla zdrowia przeciwutleniacze, hamujące działanie wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki to związki odpowiedzialne za zapoczątkowanie reakcji nowotworowych. Ogromną zaletą komosy jest również to, że może być spożywana przez osoby chore na celiakie oraz wegetarian. Nie zawiera bowiem glutenu, a dzięki wysokiej zawartości pełnowartościowego białka jest substytutem mmięsa w produktach dla wegetarian. Wspomanie białko składa się z aminokwasów egzogennych. Są to aminokwasy, które muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, ponieważ nie są w nim syntetyzowane. Większość z nich zawarta jest w produktach zwierzęcych, dlatego komosa przoduje pod względem ich zawartości jako roślina.

Komosa ryżowa a kasze

Komosa ryżowa ma przewagę nad kaszami pod względem składu, a także kaloryczności. Nasiona zawierają sporą dawkę tłuszczów nienasyconych, czyli tych dobrych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mowa tu o kwasach tłuszczowych omega-3, wspomagających pracę układu krążenia, zapobiegającym chorobie Alzhaimwra i alergii. Komosa zawiera tez więcej witaminy E niż inne kasze. Najbardziej jednak wyróżnia się pod względem ilości kalorii. 100 g produktu zawiera 120 kcal, podczas gdy ta sama porcja kaszy gryczanej ma 355 kcal. Quinoa jest zatem polecana jaka zamiennik kaszy dla osób odchudzających się i będących na diecie.

Jak przygotować kaszę quinoa?

Nasiona przed gotowaniem należy przepłukać wodą, ponieważ zawierają związki o gorzkim smaku – saponiny. Płukanie powinno trwać do momentu aż woda przestanie się pienić. Tak przygotowaną komosę wrzucamy do już gotującej się, osolonej wody. Gotowanie trwa około 15 min. Po tym czasie możemy odcedzić nasiona i dodać do dań lub przechowywać w lodówce jeszcze 3 dni. Nie zapomnij jednak przykryć nasion, aby nie wyschły i nie zrobiły się twarde.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com